Poznaj swoje znamiona

0
761

Każde znamię należy od czasu do czasu kontrolować dermatologicznie. W sytuacji, gdy w grę wchodzi zdrowie, nie wystarczy wytłumaczenie, że nowo powstające pieprzyki są skutkiem przebywania na słońcu. Warto umieć odróżniać znamię od zwykłych pieprzyków. To szczególnie ważne, ponieważ zmiany skórne mogą się bowiem wraz z wiekiem przerodzić się w niebezpieczne choroby.

Pieprzyk czy czerniak?

Ludzie mają na swoim ciele znamiona barwnikowe, które powszechnie nazywamy pieprzykami. Ich przeciętna ilość u dorosłego człowieka waha się od kilku do kilkunastu. Choć same w sobie nie są niebezpieczne, to zdecydowanie wymagają regularnej obserwacji. Szczególnie osoby o jasnej karnacji, z piegami, Ci którzy korzystają z solariów, znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka i regularnie powinni obserwować znamiona na swojej skórze.

Kiedy iść do lekarza?

W przypadku znamion najważniejsza jest samokontrola. Najprostszy sposób sprawdzenia, czy z naszymi znamionami jest wszystko w porządku to porównywanie ich. Jeżeli wygląd jakiegokolwiek pieprzyka czy przebarwienia budzi nasz niepokój, to koniecznie należy udać się do dermatologa. Nie należy z tym zwlekać, szczególnie wtedy, jeśli zauważymy, że znamię:

  • jest niesymetryczne lub ma nierówne i nieregularne granice,
  • ma kolor ciemny lub posiada kilka kolorów,
  • ma ponad 6 mm średnicy i w ostatnim czasie urosło,
  • pojawiło się nowe znamię, którego jeszcze niedawno nie było,
  • nagle zmieniło wygląd, strukturę lub rozmiar,
  • powoduje swędzenie lub pokrwawia.

Usuwanie znamion

Po zgłoszeniu się do dermatologa, lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi z Wami wywiad i zbada zmiany. W razie potrzeby od razu wykona to badanie dermatoskopowo. Jeśli okaże się, że nasze znamiona kwalifikują się do usunięcia, to metoda zabiegowa zostanie dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem rodzaju skóry, rodzaju i umiejscowienie zmian, oczekiwań pacjentki oraz istniejących przeciwwskazania. Zabiegi tego typu można wykonać od razu po konsultacji. Koszty usuwania znamion są zróżnicowane – adekwatne do zastosowanej metody, wielkości zmian oraz ich ilości.